The article has been automatically translated into English by Google Translate from Russian and has not been edited.

How much does food cost in the USA and why is it difficult to get used to American products

Today I’ll talk about the prices of products that we buy in American stores most often.

Фото: Depositphotos

I'll start with the meat theme. We take beef almost every Saturday, it turns very steak very well, says Lena Lukashova in her blog for “Yandex Zen" I note right away that the price is most often indicated for 1 pounds, that is, about 0,5 kg. That is, 1 kg of beef per steak will be about $ 20. We also buy chicken often, the price of 1 kg is $ 16. However, this is the so-called organic chicken grown without antibiotics. This fact is confirmed by the green emblem on the USDA organic packaging, indicating the passage of requirements for this part of the USDA. Otherwise, this marking is prohibited.

Inorganic chicken is 2,5 times cheaper - about $ 7 per 1 kg. Stuffing for cutlets $ 13,98 for 1 kg.

Often we take salmon from fish. Waterfowl here are sold in an already cut form. However, anyone who wants even less trouble with cooking, buys sets with already cut salmon and vegetables. Which can only be baked in the oven. The price of such a pleasure is almost $ 8.

Potatoes here are mainly sold in packages of 5 lb or 2,3 kg. The price for such a bag is $ 4,99. Most often I buy brown rice, it costs here $ 1,55 for 1 kg.

Tomatoes are a separate topic of American supermarkets. Despite the abundance, quality is poor. However, quite good, not wooden specimens come across. Price $ 1,49- $ 1,99 for 0,5 kg.

But the price list for peppers and cabbage is already indicated individually. When I walk past the shelves, I involuntarily begin to believe that a perfectionist works here, laying out everything with jewelry painstaking. One sweet yellow pepper - $ 1,49.

On the subject: 10 US cities with highest food prices

Фото: Depositphotos

Already washed and chopped fruits for the American, the usual thing. Here they take whole boxes with such sets, where pieces of pineapple are adjacent to melon, oranges and apples.

For me, this phenomenon is from the category to see, but not buy. Therefore, in the boxes I prefer to take only berries (an average of $ 4,99 per kilogram box of organic).

See Clearance inscription - these are products with maximum discounts, up to 75%. Some of them will expire soon. However, wine and some packaging of cookies can still live exactly a month, according to the date of manufacture. I believe that unpopular goods also appear on this shelf.

Large packages are common to many products in America. So, milk is sold in a bottle of 1 gallon ($ 2,5 for 4 liters), eggs in 18 pieces ($ 3,99 for that amount).

Curiously, the choice of juices in America is limited. Of course, you can well find multifruit, and cherry, and apple. But it will be lonely standing packages near the orange kingdom of orange juice, the most popular here.

Фото: Depositphotos

I admit honestly, for sweets in America, I'm still not a big special. I prefer to bake it myself, or buy bars. For the price of 4 pieces - $ 5.

Finding bread in America, like many products familiar to Russians, is not a difficult task. Well, take a look at a regular California supermarket.

Indeed, from the varieties of bread dizzy. And the smell! Mmm, the baking department beckons with the scent of freshly baked buns!

I go to the shelf. The most common white bread is Wheat Bread. By the way, at the lowest price here - $ 1,29. However, the taste disappoints him. Why?

Very watery and too airy, like a loaf of air, and then slightly doused with mineral water. It tastes damp, it’s very soft to the touch. Yes, the price for the States is more than pleasant, but alas, the joy of absorbing such bread is not enough.

On the subject: What products are definitely worth trying in the US

Фото: Depositphotos

Nearby on the shelf is his neighbor - 100% Whole Bread, only slightly higher in price - $ 1,99. What is he like?

Sweetish, even a little sugary, as if sprinkled with sugar crumbs. And still soft and watery. By the way, honey is added to many types of bread in America, because of which cheese or sausage does not fit well with them.

We pass further and we meet buns for burgers and hot dogs ($ 3,99 and $ 3,49). Many Americans eat them in even greater proportions than bread. Yes, yes, the very basis for fast food. Very soft, but the taste is neutral, more pleasant, unlike the above.

What is curious, in the American food culture it is not customary to eat bread just like that, with soup or a main dish. It will certainly be spread with butter or jam.

Фото: Depositphotos

Whole grain bread at one of the maximum prices here is $ 5,99. When I tried it for the first time, I immediately felt like a handful of sunflower seeds in my mouth. But the texture is still the same, very very airy.

- What the hell! - many will be outraged. - He walks here and everyone finds fault!

But alas, American bread is very, very unusual. And I finally found bread that was close in taste to ours. This is an “Italian” roll, also for $ 5,99. You break, and immediately the wondrous aroma of such a familiar white bread. To the best of dense and well-fed.

What pushed me the first time - almost all American bread contains niacin and thiamine mononitrate, artificial forms of vitamins B3 and B1. For some reason, they like to add vitamins to milk, only D3.

Truly Russian bread can be found in our stores, of which there are also plenty in California. Borodinsky there $ 3, for example, without vitamins. But believe me, it's worth it!

How much does a basket of products end up in? According to my estimates, for two on average - about $ 100-130 per week.

At some time, $ 150-200 can be used, but if purchased for the future (for example, 5 packages of butter), replenish supplies of household chemicals. In this case, we go to Costco, a huge hypermarket warehouse.

Miscellaneous Food loudspeakers life in the USA

Read also on ForumDaily:

The Russian woman who moved to the USA spoke about things that still amaze her

What to see, eat and buy in one day in 'Little Odessa' on Brighton Beach

What is in the American plate: with prices and photos

The story of a hot dog: how an immigrant made a sausage roll with the symbol of America

We ask you for support: make your contribution to the development of the ForumDaily project

Thank you for staying with us and trusting! Over the past four years, we have received a lot of grateful feedback from readers who helped our materials arrange life after moving to the USA, get a job or education, find a place to live or arrange a child in a kindergarten.

Now we want to ask YOU for support.

High-quality journalism requires serious financial investments and our revenues do not always cover the costs of maintaining the editorial staff, which jeopardizes the continuous operation of the site. We do not introduce a paid subscription, so that Russian-speaking immigrants in the United States can freely receive verified information in their native language. But we will be grateful to you for any amount that you are willing to share so that we can continuously provide useful information to thousands of immigrants.

Security of contributions is guaranteed by the use of the highly secure Stripe system.

Always yours, ForumDaily!

Do you want more important and interesting news about life in the USA and immigration to America? Subscribe to our page in Facebook. Choose the option "Priority in the show" - and read us first. And don't forget to subscribe to ForumDaily Woman and ForumDaily New York - there you will find a lot of interesting and positive information.



1081 requests in 2,396 seconds.