Cent by cent - a dollar will come out: how to collect an impressive amount, saving on little things - ForumDaily
The article has been automatically translated into English by Google Translate from Russian and has not been edited.
Переклад цього матеріалу українською мовою з російської було автоматично здійснено сервісом Google Translate, без подальшого редагування тексту.
Bu məqalə Google Translate servisi vasitəsi ilə avtomatik olaraq rus dilindən azərbaycan dilinə tərcümə olunmuşdur. Bundan sonra mətn redaktə edilməmişdir.

Cent by cent - a dollar will come out: how to collect an impressive amount, saving on little things

Saving everywhere will not make you a millionaire. But when everything is so expensive, every little bit helps. Even spending $5 less per month, for example, adds up to $60 per year. Users have shared little tips to save big amounts, reports BuzzFeed.

Photo: IStock

u/maximum-gas-3491 asked people on Reddit to share their little money-saving hacks. Here are some of the most popular answers.

1. “When you see something you want on Amazon (or Sephora, or any other online retailer), put it on your wishlist and don't look at it for 48 hours. Ninety-eight percent of the time you won’t buy it,” u/joygernaut wrote.

2. “If I get an email about a sale, I immediately delete it and almost always forget about it completely,” u/franklinsuglydolphin wrote.

3. “I only buy out-of-season clothes. I have a $700 coat that I bought brand new for $100. And with proper care it will last me a lifetime. It also helps that I'm a man. I don't really know fashion trends lol,” wrote u/franklinsuglydolphin.

On the subject: How to make $ 1000 out of thin air: simple but effective saving methods

4. “I refuse to pay for 12-cent bags at Aldi. I keep reusable bags in the car, and if I forget one, I just throw things in the trunk and grab a bag from home to carry everything. If I don't buy bags every week, I save just under $19 per year (12 cents per bag, three bags per week, 52 weeks per year),” wrote u/maximum-gas-3491.

5. “Buy your cell phone outright and then use a prepaid monthly plan,” -u/quadroponicdaydream.

6. “Every few days I go through everything in the freezer and refrigerator and figure out what to cook with it. A favorite way to deal with stale vegetables is to roast them. Don't throw away the bread pieces—you can freeze them and make bread pudding when you have enough,” says u/saveswhatx.

7. “Selling things we don’t use. Selling things for $10 actually makes a difference. It takes quite a bit of effort and we save money for a vacation. The benefits of having less stuff are even greater than the benefits of money,” says u/spenceandcarrie.

8. “I carry tea bags with me to school. A cup of tea costs $1, and a cup of hot water costs $0. If I drink tea on campus three times a week for a 14-week semester, it will be $42 (minus the cost of the tea bags I bring). I can save every semester,” wrote u/themonkeydidntdoit.

9. “When I want something sweet, which is often, I make brownies (about $0,36 each) instead of going out and spending $7 on ice cream,” says u/magicxcg.

10. “When something you use regularly is on sale, stock up. My family loves making Starbucks espresso at home, and a small package is currently $10. When it sells at pre-COVID prices, I buy two or more extra and start stockpiling,” says u/southern-yam-1811.

Like the article? Support ForumDaily!?

11. “Save when you can. The large can of laundry detergent we use usually costs $9,48 at Walmart and more expensive elsewhere. One grocery store recently sold it for $6,99 plus a $1 digital coupon on their app, bringing the price up to $5,99 per package. We probably won't have to buy laundry detergent for a decade or more,” says u/gofunkyourself69.

12. “When any container seems empty, I used to throw it away. Now I cut it and take out the product for four or five more uses. The amount of shampoo I was throwing away was shocking,” says u/seasoned7171.

13. “Not eating meat at every meal has actually saved me a significant amount of dollars. Plus, I challenge myself to use recipes with about two to four ingredients, so I end up buying less overall. I know how to make it taste good,” wrote u/whatsinthebox72.

14. “I learned that I could use half or even a quarter less shampoo, toothpaste, shower gel, hand soap than before. It's a very small thing, but I really think it works. Just pour less. I go to CVS or Walgreens for shampoo but always end up with a bunch of other crap that I don't need,” u/rumtiger wrote.

15. “If your car has the ability to show mpg, pay attention to it. Driving faster burns more fuel. Get out a little earlier and drive at a normal speed instead of speeding,” says u/necalifornian25.

16. “My dad keeps a notepad in the car to track his mpg over time. Every time he fills up with gas, he records the number of gallons and the odometer reading. It also helps him know if there's something wrong with the car if the MPG suddenly drops,” says u/necalifornian25.

17. “I noticed that the grocery store I shop at has digital coupons and you “pin” them to their app. I usually save about $15-$30, depending on what I buy. Digital coupons mean I don't have to pick up those little pieces of paper,” says u/merry_pippins.

18. “I pick up fast food receipts from the ground and enter the receipt code into my fast food apps to get bonus points. Then I get free food and spend nothing. The result is 187 free food items, approximately $925 worth, in the app alone. Also, if I see someone waiting for food and have spent a lot of money without using the app, I ask if I can scan their code for bonus points. They usually have no idea that you can get $24 worth of free products for a large order. So sometimes I get a free item by scanning some guy's receipt in line,” says -u/inkseep1.

19. “Menstrual cups. I no longer need to buy pads/tampons (other than an emergency supply). Saves about $10/month,” wrote u/heliantherne.

20. “I bought a used yogurt maker on Facebook Marketplace and it was the best $15 I've ever spent! One gallon of milk can make six large servings, which is much cheaper than buying yogurt. In addition, this yogurt is fresher, tastier, and does not contain preservatives. And I can add whatever I want to it,” wrote u/neuroundergrad.

21. “I buy less than one roll of paper towels a year. Fifteen years ago I bought a king size flannel sheet at a thrift store for $3. I cut it into squares and finished the edges. I keep them in a basket in the kitchen and use them for everything most people use paper towels for, including drying bacon and wiping up stains. I have about a dozen of them and I wash them several times a week. At a conservative estimate of $3 per roll of paper towels and one roll per week, I save $156 per year. Over 15 years I saved $2340,” wrote u/lafayettejefferson.

22. “When you switch to a safety razor, you save on blades,” wrote u/automatic_bug9841.

23. “As much as possible, I only travel when I can visit two places in one trip. If I need to go to Costco, I wait until I also need to stop at Whole Foods to drop off an Amazon return, stop by Home Depot for a tool I need, or go to the library. A 8-mile round trip seems short, but if you do the math and take into account wear and tear, the trip costs $6,55. Why would I spend that amount twice when I can spend it once and help the environment?” - says u/ill_drop1135.

24. “We started saving a lot of money during the pandemic when we took advantage of Walmart's curbside pickup service. I buy a lot less when I'm not wandering the aisles and stick to the meal plan I choose through the app." — wrote u/mango_38.

25. “Vinegar is like fabric softener. It's cheaper to buy a gallon of distilled white vinegar, it's better for your car and better for your clothes. The liquid conditioner dispenser only takes about 1/4 to 1/2 cup. There is no smell, the clothes become soft, and this significantly reduces the amount of mold and musty smell in our washing machine. Our towels now absorb sooooo much water!” wrote u/derprah.

You may be interested in: top New York news, stories of our immigrants, and helpful tips about life in the Big Apple - read all this on ForumDaily New York.

26. “The Ibotta app and the Rakuten app combined have earned me over $1500 over the last three years. I use them all the time,” says u/knaimoli619.

27. “I make about $5 a month using Bing instead of Google (via Bing Rewards), 11 cents a day towards my kid's tuition through Upromise and a couple other things like that,” u/crystalishappy said.

28. “I pay for everything with cash back credit cards and pay my statement in full every month,” u/lepetitporc wrote.

29. “I rent DVDs and stream shows through the library instead of subscribing to a streaming service. This saves me about $30 a month,” says u/ok-fact7320.

30. “I stopped buying everything in bulk. We forced ourselves to use up most of the product before it spoiled, sometimes we couldn't handle it fast enough. Now I have reduced the amount of products I buy in bulk. Kids eat more meals than snacks, we have more variety, and food spoils less. Oddly enough, the amount I spend on food has decreased,” says u/5aaccount.

Read also on ForumDaily:

Google has opened part of its California campus to the public: cafes and entertainment are available to everyone

A Californian organized hundreds of fictitious marriages in the United States so that immigrants would receive green cards: matchmaking cost from $20

American Lend-Lease for Ukraine ended without beginning: what will happen next

Miscellanea saving Educational program
Subscribe to ForumDaily on Google News

Do you want more important and interesting news about life in the USA and immigration to America? — support us donate! Also subscribe to our page Facebook. Select the “Priority in display” option and read us first. Also, don't forget to subscribe to our РєР ° РЅР ° Р »РІ Telegram  and Instagram- there is a lot of interesting things there. And join thousands of readers ForumDaily New York — there you will find a lot of interesting and positive information about life in the metropolis. 



 
1089 requests in 1,246 seconds.